Veverky

V této třídě (4-5 leté děti) se na Vás těší:

Helena Vinterová, učitelka
Eliška Trejtnarová, učitelka
Andrea Švejkovská, asistentka pedagoga

 

 

Květen

Na Začátku měsíce jsme s dětmi popřáli maminkám ke Dni matek. Maminky dostaly od dětí kytičku, kterou děti ve školce vyrobily.

V rámci integrovaného bloku Rodina měly děti za úkol představit v komunitním kruhu členy své rodiny a přinést ukázat společnou rodinnou fotografii. Také si děti vytvořily svůj domeček, do kterého nakreslily všechny členy rodiny.

5.5. jsme ve školce měli akci Bubnování, kde si děti vyzkoušely hrát na různé druhy bubnů, i jiné nástroje.

I přes nepříznivé počasí jsme začali častěji chodit ven na vycházky po okolí školky. Pozorovali jsme měnící se přírodu a poznávali jsme různé druhy rostlin.

25.5.  k nám do školky přijelo Mobilní planetárium, ve kterém se dětem promítala pohádka o korálovém útesu. To děti tak bavilo, že jsme si na téma podmořský svět povídali až do konce měsíce.

Duben

V měsíci dubnu do školky nastoupily předškolní děti a s mladšími dětmi jsme byli stále spojeny přes email. Dětem jsme posílali různé pracovní a grafomotorické listy a úkoly.

S dětmi jsme na Den Země, který se konal 22.4., ozdobili plot mateřské školky planetkami naší Země, které děti vytvořily, a k tomu si rodiče a kolemjdoucí mohli přečíst co děti přejí naší planetě Zemi.

 

Březen

Na základě vládního patření byla naše školka uzavřena od 1.3. 2021, po celý tento měsíc. S dětmi jsme byli v kontaktu skrz různé aktivity, úkoly a pracovní listy, které jsme posílali rodičům prostřednictvím emailů. Pracovní listy si děti mohly vyzvednout také ve vestibulu MŠ.

Na Začátku měsíce jsme probírali téma Povolání a Co dělám celý den. K tomuto tématu měly děti za úkol nakreslit maminku nebo tatínka při jeho zaměstnání a vyfocený obrázek nám poslat zpět na email. Obrázky se moc povedly.  Někteří splnili i další úkol. Pomoci popletenému zahradníkovi, který zapomněl jaké semínka rostlinky si koupil. Děti si semínka vyzvedly ve školce a doma vypěstovaly. Ukázalo se, že to bylo velikonoční osení.  Velikonoce se pomaličku blížily.

Ještě před Velikonocemi jsme si připomněli, že měsíc Březen je měsíc knihy. Děti nám posílaly nakreslené obrázky jejich oblíbené pohádky a my museli hádat, jaká pohádka to je. Některé obrázky pro nás byly těžké rozluštit, ale nakonec jsme to všichni zvládli.

Ve druhé polovině měsíce jsme se těšili z jara. Přálo nám krásné počasí, a tak děti mohli pozorovat měnící se přírodu a jarní kytičky.  Pro rodiče s dětmi byly na plotě MŠ připraveny různé úkoly. Skládání velikonočního vajíčka, skákací panák s básničkou, kreslení křídou, hledání protikladů atd. Také si děti mohly užít velikonoční stezku s úkoly, která vedla krásnou přírodou v blízkosti MŠ. Děti na stezce ozdobily strom barevnými stuhy a vajíčkem. Na konci stezky si děti našly v trávě jedno barevné velikonoční vajíčko a to si vyměnily ve školce za čokoládového zajíčka.

 

Únor

Začátkem měsíce jsme si s dětmi povídali o našem zdraví, jak předcházet různým nemocem a úrazům. Ukázali jsme si jak správně kašlat a smrkat do kapesníku, abychom neohrozili ostatní, kdy a jak si správně mýt ruce, a proč je důležité jíst ovoce a zeleninu. Také jsme v dětech vzbuzovali pocit potřeby pobývat v přírodě a sportovat. Celé toto téma nás provázel seriál pro děti Hurvínek u lékaře (Nachlazení, Zlomenina, Hurvínek u zubaře, Úraz hlavy)

Dalším tématem byl Masopust, který jsme si s dětmi moc užili. Zapojili jsme se do akce Masopust v Hlubočepích a ozdobili si školku krásnými maskami a vycpanou postavou babičky s nůší, kterou jste mohli potkávat u vstupu do školky. Na procházce po Hlubočepích jsme se s dětmi kochali barevně ozdobenými domy. Nezapomněli jsme ani na masopustní pečení Šátečků s tvarohovou a povidlovou náplní. Moc jsme si pochutnali.

Leden

S nástupem do školky jsme s dětmi přivítali nový rok a popřáli si hodně štěstí a zdraví. Seznámili jsme děti s příběhem Tří králů. Děti si samy vyzkoušely příběh zdramatizovat v převlecích. K tématu jsme se naučili písničku My tři králové jdeme k vám.

V dalším týdnu jsme využili sněhovou nadílku a trávili jsme více času venku. Děti bavilo sjíždění malého kopečku na zahradě, stavění sněhuláků, koulovaní se a zkoumaní všeho zmrzlého kolem. Protože venku byla zima, povídali jsme si o vhodném oblečení na zimu a o rozdílech mezi ročními obdobími.

Nezapomněli jsme ani na ptáčky. Učili jsme se názvy ptáčků, které u nás v zimě přečkávají a chodili jsme je krmit do přírody. K tomuto tématu jsme se naučili písničku Co to ťuká na okénko a také písničku Vzal vrabeček na taneček sýkorku, ke které už umíme i taneček ve dvojici.

 

Prosinec

Hned ze začátku měsíce nás ve školce navštívil čert a Mikuláš. Ti měli pro děti připravený zábavný program. Hodně se soutěžilo, tancovalo, smálo. Děti si nakonec podaly ruku s čertem a Mikuláš je obdaroval sladkým balíčkem. Celý den jsme si moc užili a ještě dlouho poté si děti povídaly o zážitcích s čertem a Mikulášem.

A mohli jsme se začít těšit na Vánoce. Ve třídě vládla vánoční atmosféra, kterou jsme společně s dětmi každým dnem vytvářeli. Ozdobili jsme si třídu, pálili jsme vonný františky, pekli perníčky, zpívali koledy, napsali dopis pro Ježíška a nedočkavě jsme čekali až zvoneček zazvoní u nás u Veverek. Hned jak jsme společně ozdobili stromeček, zvoneček zazvonil a pod stromečkem na děti čekaly krásné dárky. S rozzářenými oči děti běžely ke stromečku a dárky byly rozbalené do minuty. Po zbytek dne jsme si hráli s novými hračkami a také jsme ochutnávali cukroví, které nám přinesli rodiče.

Nakonec jsme si všichni popřáli veselé Vánoce a šťastný nový rok.

 

Listopad

Začátkem měsíce jsme s dětmi z celé školky oslavili Halloween. Nejprve nás čekala přehlídka masek, která byla opravdu různorodá a strašidelná. Poté byly pro děti připravené různé soutěže a tanečky.

Nezapomněli jsme si také s Veverkami připomenout svátek zesnulých – Dušičky, a seznámit se s lidovými zvyky tohoto svátku.

V tomto měsíci nás ve školce navštívilo divadlo Šuplička a Krupičník s Gábinou a Katkou. Děti si zazpívaly krásné písničky a moc si celé představení užily. Také k nám přijela paní s programem pro děti – Zimní hrátky se zvířátky. Pro děti byly připravené různé vzdělávací hry na toto téma.

V druhé polovině měsíce jsme si s dětmi povídali o ročních období a jejich proměnách. Změny, které děti pozorovaly v okolí a přírodě, k nám do školky pomalu přinášely vánoční atmosféru.

 

 

Říjen

Začátkem měsíce jsme si s Veverkami začali povídat o mravencích a jejich způsobu života. Zkoumali jsme jejich stavbu těla, potravu a nakonec jsme si do školky objednali mravenčí terárium s mravenčí královnou a s dělnicemi. Děti mohly pozorovat život mravenců v teráriu a jejich pracovitost jsme si sami vyzkoušeli na dílničkách PolyTechBus – řemesla. Děti si vyzkoušely jak pracuje malíř, zahradník a obkladač. Domů si odnesly krásné výrobky, Rýmovník zasazený v ozdobeném květináči, obraz složený z kousků dlaždic, malovaný obrázek a papírovou čepici.

V druhé půlce měsíce jsme oslavili Den stromů, který jsme si také moc užili. Pro děti byly připraveny různé aktivity, zazpívali jsme stromům písničku Stromy od Uhlíře a Svěráka, a nakonec jsme zasadili na školní zahradě jabloň.

 

Září

Příchodem měsíce září se ve školce opět rozezněl dětsky smích, na který jsme se dlouho těšili. Přivítali jsme se v naší nove třídě jako Veverky, a seznámili se s dětmi, kteří k nám přišli poprvé do třídy. Zopakovali si třídní pravidla a prozkoumávali nové prostory, a hlavně hračky, na které se děti každý den těšily čím dal víc. Protože nám ze začátku září přálo letní počasí, vyráželi jsme každý den do přírody. Prošli jsme Prokopské údolí a Dívčí hrady, nakrmili jsme kozy, ovce a kačenky , v podpalubí lodi jsme našli poklad, stavěli jsme domečky pro skřítky a užili si spoustu zábavy na dětských hřištích. Ve školce nás začalo bavit vaření. Nejprve jsme se procvičili na zeleninovém salátu a hned další týden děti zvládly upéct 3 krásné štrůdly. Tim jsme si zopakovali různé druhy zeleniny i ovoce.